به وب سایت بزرگ تک چیز خوش آمدید

مخالفانِ تبعیدی عربستان سعودی یک حزب اپوزیسیون تشکیل می دهند – تامین خبر تک چیز | اخبار ایران و جهان

به گزارش تامین خبر تک چیز به نقل از الجزیره، گروهی از مخالفان تبعیدی عربستان سعودی که در کشورهایی از جمله انگلیس و ایالات متحده ساکن هستند، با صدور یک بیانیه تشکیل یک حزب اپوزیسیون را اعلام کردند.

در واقع، تشکیل این حزب اپوزیسیون نخستین مقاومت سیاسی سازمان یافته علیه حکومت ملک سلمان، پادشاه سعودی است.

عربستان سعودی که یک نظام پادشاهی مطلقه است، فاقد هرگونه حس تسامح و رواداری نسبت به مخالفان سیاسی است. با این وجود در سالروز تأسیس پادشاهی سعودی «حزب مجمع ملی» (National Assembly Party) در شرایطی تشکیل می شود که مقامات سعودی مخالفان را به شدت سرکوب کرده و آزادی بیان را محدود می کنند.

افزون بر آن، تلاشها برای سازماندهی سیاسی مخالفان در کشورهای حاشیه خلیج فارس طی سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ به شدت سرکوب و اعضای آنها دستگیر شدند.

با این حال، روز چهارشنبه این گروه از مخالفان تبعیدی عربستان در بیانیه ای اعلام کردند: «ما بدینوسیله پایه گذاری حزب مجمع ملی را اعلام می کنیم. هدف این حزب، برقراری دموکراسی به عنوان مدلی از حکومت در پادشاهی عربستان سعودی است».

هرچند که بعید است این تحولات اقتدار نیرومندترین خاندان حاکم در جهان عرب را تضعیف نماید، چالشی جدید را فراروی حاکمان سعودی قرار می دهد؛ به ویژه آنکه سردمداران عربستان با کاهش قیمتهای نفت خام و لزوم تمهید و تدارک برای برگزاری نشست جی ۲۰ در ماه نوامبر در بحبوحه شیوع کرونا دست و پنجه نرم می کنند.

لازم به ذکر است که ریاست این حزب تازه تأسیس بر عهده «یحیی عصیری» فعال برجسته حقوق بشرِ ساکن لندن است و اعضای آن شامل «مداوی الراشد»، پژوهشگر «سعید بن ناصر الغامدی»، «عبدالله العوده» ساکن آمریکا و «عمر عبدالعزیز» مقیم کانادا است.

عصیری دبیرکل این حزب تازه تأسیس گفت: «ما تشکیل این حزب را در زمانی حساس و با هدف نجات کشورمان.. دستیابی به یک آینده دموکراتیک و پاسخگویی به شور و شوق مردم کشورمان اعلام می کنیم».

گفتنی است که یحیی عصیری، مأمور سابق نیروی هوایی پادشاه سعودی، یک سازمان حقوق بشری مستقر در لندن را تأسیس کرده است که از طریق آن، فهرستی از موارد نقض گسترده حقوق بشر از جمله بازداشت فعالان زن، اساتید دانشگاهها و اعضای خاندان سلطنتی را ارائه می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code