به وب سایت بزرگ تک چیز خوش آمدید

فرانسه از توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال کرد – تامین خبر تک چیز | اخبار ایران و جهان

به گزارش تامین خبر تک چیز، وزارت خارجه فرانسه روز پنج شنبه با صدور یک بیانیه ضمن استقبال از توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای انجام بازرسی این آژانس از دو سایت در داخل ایران، اعلام کرد: «توافقی که بر اساس آن ایران به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به دو سایت در داخل خاک خود را می دهد، گامی در مسیر صحیح است».

گفتنی است که جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه (۲۶ اوت / ۵ شهریورماه) و در پایان سفر دو روزه «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات کشورمان بیانیه مشترکی صادر کردند.

بر اساس این بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق نمودند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کرده، و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ به صورت موقت توسط ایران در حال اجرا است، ارتقا بخشند.

در این بیانیه آمده است: «بعد از مشورت‌های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در خصوص حل و فصلِ توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده، و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد».

این بیانیه در ادامه تأکید می کند که «تاریخ‌های مربوط به دسترسی‌های آژانس و فعالیت‌های راستی آزمایی، مورد توافق طرفین قرار گرفته و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس مطابق با موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و رویه استاندارد راستی آزمایی آژانس، همان گونه که برای همه کشورهای دارای موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اجراء می‌شود، به صورت برابر و بدون تبعیض اجراء خواهد شد».

لازم به ذکر است که «هلگا اشمیت» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا نیز چهارشنبه در واکنش به بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی توئیتری نوشت: «خبری خوب از تهران در خصوص همکاری میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی. اتحادیه اروپا به نقش غیرجانبدارانه و منصفانه آژانس اعتماد دارد. همزمان، ما به تلاشمان برای حفظ برجام در جلسه هفته آینده کمیسیون مشترک ادامه می‌دهیم. من از طرف جوزپ بورل ریاست این جلسه را به عهده خواهم داشت».

همچنین «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز روز چهارشنبه در واکنش به بیانیه مشترک ایران و آژانس در پیامی توئیتری نوشت: «پیشرفتی واقعی. سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، رافائل گروسی، به توافقی بسیار مهم در زمینه دو سایت مشخص‌شده توسط آژانس منجر شد. این گواه دیگری است که نشان می‌دهد گفتگو سازنده تر از فشار است. تبریک به هر دو طرف».

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code